O nas

Firma Ocean Sails powstała w roku 1986. Właścicielem przedsiębiorstwa jest Violetta Sawko, która pracuje wspólnie z mężem Stanisławem – absolwentem Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej.

W 2002 roku wybudowano halę produkcyjną o wymiarach : 27 x 14,5 m

Początkowo firma miała siedzibę w Gdańsku przy ulicy Dolne Młyny 4.

Stanisław Sawko żeglował od dziecka, a będąc studentem Wydziału Budowy okrętów szył żagle do swoich łódek. Pierwszym sukcesem żaglomistrzowskim było zdobycie tytułu Mistrza Polski w klasie Hornet w roku 1971 na jez. Solińskim na własnoręcznie uszytych żaglach.

Po zakończeniu kariery zawodniczej w klasie FD w roku 1986 została oficjalnie zarejestrowana firma żaglomistrzowska SAWKO SAILS, a w roku 1991 przemianowana na Ocean Sails. W latach 1990-1995 Stanisław Sawko był członkiem pierwszego polskiego profesjonalnego teamu żeglarskiego Gemini – Big Bank – MK Cafe żeglując na pozycji sternika i taktyka. Team ten wygrał regaty Kieler Woche i Flensburger Woche 1995 w swojej grupie. Od 1997 do 2001 roku żeglowal on w klasie Micro wygrywając Mistrzostwa świata w tej klasie w roku 1997 /Austria/ , 1999 /Polska/ i 2001 /Francja/ Obecnie w chwilach wolnych od pracy żegluje z żoną Violettą na Skifie Int.14 a czasem gościnnie na innych jachtach. Ostatnim sukcesem było zdobycie Mistrzostwa Polski ORC w grupie I na jachcie X-35 w roku 2008.

Produkty firmy Ocean Sails odnoszą znaczące sukcesy zarówno w regatach krajowych jak i zagranicznych. Do najważniejszych można zaliczyć wielokrotne zwycięstwo w Mistrzostwach świata w klasie Micro w latach 1997 (Austria), 1999 (Polska), 2000 (Niemcy) 2001 (Francja), 2003 (Polska), 2004 (Belgia), 2005 ( Łotwa), 2007 ( Niemcy ), 2008 ( Polska )

Firma zajmuje się również produkcja żagli do jachtów regatowych morskich odnosząc na tym polu spore sukcesy, m.in. I miejsce w Mistrzostwach Polski IMS 2004 jachtu „Duży Ptak” oraz II miejsce w tych regatach jachtu „Zoltar”.

Żagle Ocean Sails znane są również na rynkach europejskich odnosząc sukcesy m.in. w regatach na Jeziorze Bodenskim „Aphrodyta World Cup” – 1998 i 2000 – II miejsce.

Obecnie, poza szyciem żagli na indywidualne zlecenia, Ocean Sails dostarcza bezpośrednio żagle dla firm: Delphia Yachts, Sportina Yachts, Ott Yacht GmbH oraz współpracuje z projektantami jachtów m.in. Leszek Gonciarz, Eugeniusz Ginter i Andrzej Skrzat.

Hala produkcyjna naszej firmy znajdująca się w Kamienicy Królewskiej , jest pięknie wkomponowana w krajobraz , który częściowo otoczony lasami zajmuje wschodnią część Kaszubskiego Parku Krajobrazowego / około 60 km od Gdańska. Firma nasza zajmuje się produkcją żagli do dużych jachtów morskich jak i małych łódek śródlądowych.
Specjalizujemy się w wersjach zarówno regatowych jak i turystycznych.
Wysoka jakość żagli bierze się z bogatego doświadczenia założyciela firmy w żeglarstwie sportowym. Umiejętności sportowe doskonalone w rywalizacji na regatach z takimi przeciwnikami jak, książę Harald obecny król Norwegii oraz Juan Carlos król Hiszpanii przekładają się na wysoką jakość produkowanych żagli będących motorem napędowym jachtów żaglowych.

Do największych sportowych osiągnięć założyciela firmy zaliczyć należy kilkanaście tytułów Mistrza Polski w różnych klasach regatowych, wygrane kwalifikacje do zbojkotowanej przez blok wschodni Olimpiady w Los Angeles 1984 , trzy tytuły żeglarskiego Mistrza Świata w klasie Micro , udział w pierwszej w historii polskiego żeglarstwa zawodowej załodze morskiego jachtu regatowego Big Banku i MK Cafe na jachcie klasy jednej tony w charakterze sternika i taktyka w latach 1990 – 1995 w tym zwycięstwa w międzynarodowych prestiżowych regatach Kieler Woche i Flensburger Woche. Żagle naszej firmy pływają po morzach i oceanach całego świata oraz w lodach Antarktydy dostarczając wielu satysfakcji naszym klientom. Wysyłamy je do krajów europejskich i daleko poza nasz kontynent np. do USA ,Kanady, Brazylii ,Australii , Japonii i do Rosji poza Ural.
Stałe uczestnictwo w licznych regatach żeglarskich w kraju i za granicą jest ciągłą konfrontacją z najlepszymi światowymi firmami.
Zaawansowana technologia maszyn szwalniczych oraz systemów do projektowania i krojenia żagli przy pomocy promienia laserowego pozwala na osiąganie światowych standardów jakościowych produktów.
Doceniając siłę żeglarstwa w kształtowaniu charakteru młodego człowieka firma nasza sponsoruje wiele imprez żeglarskich oraz najmłodszych sportowców w miejscowym Uczniowskim Klubie Sportowym Wiking , którzy mając niespełna sześć lat zaczynają swoją  żeglarską przygodę.
Sponsorujemy też od wielu lat Polonię Amerykańską dostarczając im flagi z białym orłem do wieszania na jachtach które ułatwiają integrację i przypominają o kraju ich przodków.

Do zobaczenia nad jeziorem w Kamienicy Królewskiej.
Stanisław i Violetta Sawko